يادگيري آسان زبان انگليسي

يادگيري آسان زبان انگليسي

نکات تقویت لیسنینگ چیست؟

چهارشنبه سیم 7 1399

نکات تقویت لیسنینگ چیست؟

تمرین Listening را به طور منظم و متمرکز انجام دهید. در انجام این کار پیگیر باشید و امیدتان را براحتی از دست ندهید، دنبال هیچ راه میان‌بر و فرمول جادویی نباشید. یادگیری زبان از یک معادله ساده پیروی می‌کند و آن عبارت است از:
علاقه + انگیزه + تلاش و ممارست = موفقیت در یادگیری!

کلیه عوامل حواس پرت کن و محرک‌های صوتی و بصری اضافه را حذف کنید. مثل ایمیل، فیس بوک، تلگرام، اسکایپ، تلفن و ….
درب اتاقتان را ببندید و از اعضای خانواده خود بخواهید که حداقل به مدت ۱۵ دقیقه مزاحم‌تان نشوند.
نا امید نشوید. هیچ موفقیتی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این نکته را به یاد داشته باشید که گوش شما باید به لهجه‌های متفاوت و سرعت‌های متفاوت حرف زدن عادت کند. پس صبور باشید و به گوش دادن ادامه دهید.

برای تقویت لیسنینگ در سطح پیشرفته باید به پادکست، Lecture های زبان اصلی در مورد موضوعات خاص و اخبار به زبان انگلیسی و TED TALKS گوش کنید. بنابراین خود را به منابع بی انتهای لیسنینگ به زبان انگلیسی وصل کنید.

ممارست و پشتکار داشته باشید، هر روز به مقدار کم اما منظم تمرین کنید. این روش موثرترین راه برای حفظ انگیزه است. اگر هر روز فقط ۱۵ دقیقه گوش کنید صدها بار بهتر از این است که بخواهید هر دو هفته یکبار ۴ ساعت تمرین کنید.

از لیسنینگ‌های مناسب سطح خود شروع کنید. اگر در سطح مقدماتی هستید بهترین منبع کتاب درسی شما و یا کتاب‌های تقویت مهارت لیسنینگ در سطح مبتدی است و مکالمه‌هایی که در کتاب درسی‌تان وجود دارد بهترین منابع برای شما هستند. اگر سطح زبان شما بالاتر است می‌توانید خود را به چالش بکشید ولی به یاد داشته باشید اگر فایل سختی را انتخاب کنید قطعا نا امید شده و ادامه نخواهید داد.

هدف گذاری کنید. برای خود اهداف واقع‌گرایانه برای تقویت لیسنینگ مشخص کنید. سعی کنید با اهداف کوچک شروع کنید و با رسیدن به هر هدف به خودتان جایزه بدهید. هر بار که به چیز جدیدی گوش می‌کنید سعی کنید یک یا دو لغت یاد بگیرید بعد اهداف بزرگتری تعیین کنید. مثلا درک کامل یک مکالمه و یا گوش کردن به یک آهنگ انگلیسی و خواندن همراه با آن آهنگ.


اگر تازه می‌خواهید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید، حتما و حتما تصویر بزرگتر را ببینید. صرفا به صداها گوش کنید. این تکنیک برای شروع بسیار مناسب است. زیرا از این طریق با ریتم زبان آشنا می‌شوید. کاری که دقیقا کودکان در دوره “سکوت اسفنجی” خود انجام می‌دهند این است که ساکت مانده و صداهای اطراف خود گوش می‌دهند. به تغییرات زبان و نحوه قرارگیری آن در دهان هنگام صحبت کردن دقت کنید. اگر بدانید که صداها چگونه با هم ترکیب می‌شوند سریعتر پیشرفت می‌کنید.

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در تقویت لیسنینگ این است که با توجه به context، کلمات و اصطلاحاتی را که قرار است بشنوید حدس بزنید. عادت کنید به فضای جمله توجه کنید. از آنجایی‌که الگوهای مکالمات روزمره الگوهایی کلی هستند، اغلب بی آنکه خودمان متوجه باشیم ادامه جملات را در ذهن خودحدس می‌زنیم. برای یادگیری یک زبان جدید نیز بر اساس همین اصل کلی عمل می‌کنیم فقط با این تفاوت که باید کمی خلاقتر عمل کنیم و از قوه تخیل خود بیشتر استفاده کنیم.
از ابزارها استفاده کنید.

حتما از زیرنویس یا متن و هر آنچه می‌توانید برای درک بهتر فایل صوتی استفاده کنید. وقتی به فضای کلی جملات پی بردید حالا می‌توانید دقیق تر به دنبال جملات بگردید. اگر به طور صد در صد از چیزی مطمئن نیستید می‌توانید آنرا چندین بار با خود تکرار کنید. از معلم زبان خود یا یک دوست انگلیسی زبان کمک بخواهید.

همه مهارت‌های خود را با هم تقویت کنید.

بهترین منابع تقویت لیسنینگ

اگر قصد دارید با استفاده از کتاب، مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید به سطح کتاب و سطح زبان انگلیسی خود دقت کنید و کتابی متناسب با سطح خود تهیه کنید. ابتدا به بخش‌های کوتاه گوش کنید و چندین بار تکرار کنید. وقتی به یک بخش مسلط شدید سراغ بخش بعدی بروید.
بهترین منابع تقویت لیسنینگ که می‌توانید برای تقویت Listening از آن‌ها استفاده کنید و براحتی در دسترس‌تان هستند عبارتند از:
آهنگ‌ها
برنامه ها و بازی‌های کامپیوتری مخصوص بچه ها
انیمیشن یا کارتون های زبان اصلی
برنامه‌های مستند
مصاحبه‌ها و برنامه‌های تلوزیونی
پادکست ها
TED TALKS
کتاب داستان‌های صوتی
سریال‌های تلوزیونی
اخبار

(0) نظر
X